CTFd - en to ja_JP translation catalogue (163 entries)

en: User Name
ja_JP: ユーザー名

en: Email
ja_JP: E-Mail

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Submit
ja_JP: 送信

en: User Name or Email
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレス

en: Resend Confirmation Email
ja_JP: 確認メールを再送信

en: Language
ja_JP: 言語

en: Current Password
ja_JP: 現在のパスワード

en: Affiliation
ja_JP: 所属

en: Website
ja_JP: Webサイト

en: Country
ja_JP: 国名

en: Expiration
ja_JP: 有効期限

en: Generate
ja_JP: 生成

en: Event Name
ja_JP: イベント名

en: The name of your CTF event/workshop
ja_JP: CTFイベント/ワークショップ名

en: Event Description
ja_JP: イベントの説明

en: Description for the CTF
ja_JP: CTFの説明

en: User Mode
ja_JP: ユーザーモード

en: Team Mode
ja_JP: チームモード

en: Controls whether users join together in teams to play (Team Mode) or play as themselves (User Mode)
ja_JP: ユーザーがチームに参加してプレーするか（チームモード）、個人としてプレーする（ユーザーモード）かを選択します。

en: Admin Username
ja_JP: 管理者ユーザー名

en: Your username for the administration account
ja_JP: 管理者アカウントのユーザー名

en: Admin Email
ja_JP: 管理者のメールアドレス

en: Your email address for the administration account
ja_JP: 管理者アカウントのメールアドレス

en: Admin Password
ja_JP: 管理者のパスワード

en: Your password for the administration account
ja_JP: 管理者アカウントのパスワード

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Logo to use for the website instead of a CTF name. Used as the home page button. Optional.
ja_JP: CTF名の代わりにWebサイトに使用するロゴ。ホームページボタンとして使用されます。（オプション）

en: Banner
ja_JP: バナー

en: Banner to use for the homepage. Optional.
ja_JP: ホームページで使用するバナー（オプション）

en: Small Icon
ja_JP: 小さなアイコン

en: favicon used in user's browsers. Only PNGs accepted. Must be 32x32px. Optional.
ja_JP: ユーザーのブラウザで使用されるファビコン。PNGのみ使用可能で、32x32ピクセルである必要があります。（オプション）

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: CTFd Theme to use. Can be changed later.
ja_JP: CTFdで使用するテーマ。後で変更できます。

en: Theme Color
ja_JP: テーマカラー

en: Color used by theme to control aesthetics. Requires theme support. Optional.
ja_JP: 美観を制御するためにテーマごとに使用される色。テーマのサポートが必要です。（オプション）

en: Verify Emails
ja_JP: メールの確認

en: Start Time
ja_JP: 開始時刻

en: Time when your CTF is scheduled to start. Optional.
ja_JP: CTFを開始する時刻の設定（オプション）

en: End Time
ja_JP: 終了時刻

en: Time when your CTF is scheduled to end. Optional.
ja_JP: CTFを終了する時刻の設定（オプション）

en: Finish
ja_JP: 完了

en: Team Name
ja_JP: チーム名

en: Team Password
ja_JP: チームパスワード

en: Join
ja_JP: 参加

en: Create
ja_JP: 作成

en: Your team's public name shown to other competitors
ja_JP: チーム名が他の参加者に表示される

en: New Team Password
ja_JP: 新しいチームパスワード

en: Set a new team join password
ja_JP: 新しいチーム参加パスワードを設定する

en: Confirm Current Team Password
ja_JP: 現在のチームパスワードを確認する

en: Provide your current team password (or your password) to update your team's password
ja_JP: チームのパスワードを更新するには、現在のチーム パスワード (または自分のパスワード) を入力してください。

en: Your team's affiliation publicly shown to other competitors
ja_JP: チームの所属が他の参加者に公開される

en: Your team's website publicly shown to other competitors
ja_JP: チームのWebサイトが他の参加者に公開される

en: Your team's country publicly shown to other competitors
ja_JP: チームの国名が他の参加者に公開される

en: Team Captain
ja_JP: チームリーダー

en: Search Field
ja_JP: 検索欄

en: Name
ja_JP: 名前

en: Parameter
ja_JP: パラメータ

en: Search
ja_JP: 検索

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Banned
ja_JP: 追放

en: Invite Link
ja_JP: 招待リンク

en: Search for matching users
ja_JP: 一致するユーザーを検索する

en: Challenge
ja_JP: チャレンジ

en: %(num)d Solve | %(num)d Solves
ja_JP[0]: %(num)d 解決

en: View Hint
ja_JP: ヒントを見る

en: Next Challenge
ja_JP: 次の課題

en: Date
ja_JP: 日付

en: Challenges
ja_JP: 課題

en: Confirm
ja_JP: 確認する

en: We've sent a confirmation email to your email address.
ja_JP: あなたのメールアドレスに確認メールを送信しました。

en: Please click the link in that email to confirm your account.
ja_JP: メール内のリンクをクリックしてアカウントを確認してください。

en: If the email doesn’t arrive, check your spam folder or contact an administrator to manually verify your account.
ja_JP: 電子メールが届かない場合は、スパムフォルダーを確認するか、管理者に連絡してアカウントを手動で確認してください。

en: Change Email Address
ja_JP: メールアドレス変更

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Forgot your password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか？

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: There are no notifications yet
ja_JP: まだ通知はありません

en: Register
ja_JP: 登録

en: Your username on the site
ja_JP: このサイト上でのあなたのユーザー名

en: Never shown to the public
ja_JP: 一般公開されることはありません

en: Password used to log into your account
ja_JP: アカウントへのログインに使用するパスワード

en: Reset Password
ja_JP: パスワードの再設定

en: You can now reset the password for your account and log in. Please enter in a new password below.
ja_JP: これで、アカウントのパスワードをリセットしてログインできるようになります。下に新しいパスワードを入力してください。

en: Please provide the email address associated with your account below.
ja_JP: 以下にアカウントに関連付けられたメール アドレスを入力してください。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Access Tokens
ja_JP: アクセストークン

en: Your profile has been updated
ja_JP: プロフィールが更新されました

en: Error:
ja_JP: エラー：

en: API Key Generated
ja_JP: API Key生成

en: Please copy your API Key, it won't be shown again!
ja_JP: API キーをコピーしてください。再度表示されません。

en: Active Tokens
ja_JP: 有効なトークン

en: Delete Token
ja_JP: トークンの削除

en: Are you sure you want to delete this token?
ja_JP: このトークンを削除してもよろしいですか?

en: Created
ja_JP: 作成

en: Description
ja_JP: 説明

en: Delete
ja_JP: 削除

en: General
ja_JP: 基本

en: Mode
ja_JP: モード

en: Administration
ja_JP: 管理

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Date &amp; Time
ja_JP: 日付と時刻

en: Integrations
ja_JP: 統合

en: Next
ja_JP: 次

en: Participants register accounts and form teams
ja_JP: 参加者はアカウントを登録し、チームを結成します

en: If a team member solves a challenge, the entire team receives credit
ja_JP: チームメンバーが課題を解決した場合、チーム全体の得点となる

en: Easier to see which team member solved a challenge
ja_JP: チームメンバー誰が課題を解決したかを確認しやすい

en: May be slightly more difficult to administer
ja_JP: 管理がやや煩雑になる可能性があります

en: Participants only register an individual account
ja_JP: 参加者は個人アカウントのみ登録します

en: Players can share accounts to form pseudo-teams
ja_JP: 参加者はアカウントを共有して疑似チームを結成できます

en: Easier to organize
ja_JP: 管理しやすくなる

en: Difficult to attribute solutions to individual team members
ja_JP: チームメンバーの誰が解答したのかを特定することが難しい

en: Visibility Settings
ja_JP: 表示設定

en: Control the visibility of different sections of CTFd
ja_JP: CTFd のさまざまなセクションの可視性を制御する

en: Subscribe email address to the CTFd LLC Newsletter for news and updates
ja_JP: CTFd LLCのニュースレターにEメールアドレスを登録し、ニュースや最新情報を受け取る。

en: Time
ja_JP: 時間

en: UTC Preview
ja_JP: UTC プレビュー

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Teams
ja_JP: チーム

en: Scoreboard
ja_JP: スコアボード

en: Admin Panel
ja_JP: 管理画面

en: Team
ja_JP: チーム

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Forbidden
ja_JP: 閲覧禁止

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: Sorry about that
ja_JP: 申し訳ありません。

en: Too many requests
ja_JP: リクエストが多すぎます

en: Please slow down!
ja_JP: スピードを落としてください！

en: (Optional)
ja_JP: （オプション）

en: Join Team
ja_JP: チームに参加

en: Click the button below to join the team!
ja_JP: 下のボタンをクリックしてチームに参加してください!

en: Create Team
ja_JP: チームの作成

en: Edit Team
ja_JP: チームの編集

en: Your team's profile has been updated
ja_JP: チームのプロフィールが更新されました

en: Choose Captain
ja_JP: キャプテンを選択

en: Your captain rights have been transferred
ja_JP: あなたのリーダー権限は譲渡されました

en: Invite Users
ja_JP: ユーザーを招待する

en: Share this link with your team members for them to join your team
ja_JP: このリンクをチームメンバーと共有して、チームに参加してもらいましょう

en: Invite links can be re-used and expire after 1 day
ja_JP: 招待リンクは再利用できますが、１日後に期限が切れます。

en: Disband Team
ja_JP: チームの解散

en: Are you sure you want to disband your team?
ja_JP: チームを解散してもよろしいですか?

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: Official
ja_JP: 公式

en: place
ja_JP: 位

en: points
ja_JP: ポイント

en: Members
ja_JP: メンバー

en: Score
ja_JP: スコア

en: Captain
ja_JP: キャプテン

en: Awards
ja_JP: 受賞歴

en: Solves
ja_JP: 正答

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Value
ja_JP: ポイント

en: No solves yet
ja_JP: まだ解答がありません。

en: In order to participate you must either join or create a team.
ja_JP: 参加するには、チームに参加するか、チームを作成する必要があります。

en: Play with Official Team
ja_JP: 公式チームでプレイする

en: Join Unofficial Team
ja_JP: 非公式チームに参加する

en: Create Unofficial Team
ja_JP: 非公式チームを作成する

en: Page
ja_JP: ページ

en: User
ja_JP: ユーザー

en: user | users
ja_JP[0]: ユーザー

en: team | teams
ja_JP[0]: チーム
