CTFd - en to it_IT translation catalogue (159 entries)

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: Submit
it_IT: Invia

en: User Name or Email
it_IT: Nome utente o email

en: Resend Confirmation Email
it_IT: Reinvia email di conferma

en: Language
it_IT: Lingua

en: Current Password
it_IT: Password corrente

en: Affiliation
it_IT: Affiliazione

en: Website
it_IT: Sito web

en: Country
it_IT: Paese

en: Expiration
it_IT: Scadenza

en: Generate
it_IT: Crea

en: Event Name
it_IT: Nome dell'evento

en: The name of your CTF event/workshop
it_IT: Il nome del tuo evento/workshop CTF

en: Event Description
it_IT: Descrizione dell'evento

en: Description for the CTF
it_IT: Descrizione per la CTF

en: User Mode
it_IT: Modalità utente

en: Team Mode
it_IT: Modalità squadra

en: Controls whether users join together in teams to play (Team Mode) or play as themselves (User Mode)
it_IT: Controlla se gli utenti si uniscono in squadre per giocare (Modalità squadra) o giocano come sé stessi (Modalità utente)

en: Admin Username
it_IT: Username dell'amministratore

en: Your username for the administration account
it_IT: Il tuo nome utente per l'account di amministrazione

en: Admin Email
it_IT: E-mail dell'amministratore

en: Your email address for the administration account
it_IT: Il tuo indirizzo email per l'account di amministrazione

en: Admin Password
it_IT: Password dell'amministratore

en: Your password for the administration account
it_IT: La tua password per l'account di amministrazione

en: Logo to use for the website instead of a CTF name. Used as the home page button. Optional.
it_IT: Logo da utilizzare per il sito web al posto del nome CTF. Utilizzato come pulsante della home page. Opzionale.

en: Banner to use for the homepage. Optional.
it_IT: Banner da utilizzare per la home page. Opzionale.

en: Small Icon
it_IT: Icona piccola

en: favicon used in user's browsers. Only PNGs accepted. Must be 32x32px. Optional.
it_IT: favicon utilizzata nei browser dell'utente. Sono accettati solo file in formato PNG. Deve essere 32x32px. Opzionale.

en: Theme
it_IT: Tema

en: CTFd Theme to use. Can be changed later.
it_IT: Tema CTFd da utilizzare. Può essere modificato in seguito.

en: Theme Color
it_IT: Colore del tema

en: Color used by theme to control aesthetics. Requires theme support. Optional.
it_IT: Colore utilizzato dal tema per controllare l'estetica. Richiede che il tema preveda questa funzione. Opzionale.

en: Verify Emails
it_IT: Verifica le email

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: Time when your CTF is scheduled to start. Optional.
it_IT: Ora in cui è previsto l'inizio del CTF. Opzionale.

en: End Time
it_IT: Ora di fine

en: Time when your CTF is scheduled to end. Optional.
it_IT: Ora in cui è prevista la fine del CTF. Opzionale.

en: Finish
it_IT: Fine

en: Team Name
it_IT: Nome della squadra

en: Team Password
it_IT: Password della squadra

en: Join
it_IT: Unisciti

en: Create
it_IT: Crea

en: Your team's public name shown to other competitors
it_IT: Il nome pubblico della tua squadra mostrato agli altri concorrenti

en: New Team Password
it_IT: Nuova password della squadra

en: Set a new team join password
it_IT: Imposta una nuova password di iscrizione alla squadra

en: Confirm Current Team Password
it_IT: Conferma la password corrente della squadra

en: Provide your current team password (or your password) to update your team's password
it_IT: Inserisci la password corrente del tuo team (o la tua password) per aggiornare la password del team

en: Your team's affiliation publicly shown to other competitors
it_IT: L'affiliazione della tua squadra mostrata pubblicamente agli altri concorrenti

en: Your team's website publicly shown to other competitors
it_IT: Il sito web della tua squadra mostrato pubblicamente ad altri concorrenti

en: Your team's country publicly shown to other competitors
it_IT: Il Paese della tua squadra mostrato pubblicamente agli altri concorrenti

en: Team Captain
it_IT: Capitano della squadra

en: Search Field
it_IT: Campo di ricerca

en: Name
it_IT: Nome

en: Parameter
it_IT: Parametro

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Banned
it_IT: Bloccato

en: Invite Link
it_IT: Link di invito

en: Search for matching users
it_IT: Cerca gli utenti corrispondenti

en: Challenge
it_IT: Sfida

en: %(num)d Solve | %(num)d Solves
it_IT[0]: %(num)d soluzione
it_IT[1]: %(num)d soluzioni

en: View Hint
it_IT: Visualizza suggerimento

en: Flag
it_IT: Bandiera

en: Next Challenge
it_IT: Prossima sfida

en: Date
it_IT: Data

en: Challenges
it_IT: Sfide

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: We've sent a confirmation email to your email address.
it_IT: Abbiamo inviato un'e-mail di conferma al tuo indirizzo e-mail.

en: Please click the link in that email to confirm your account.
it_IT: Fai clic sul collegamento contenuto nell'e-mail per confermare il tuo account.

en: If the email doesn’t arrive, check your spam folder or contact an administrator to manually verify your account.
it_IT: Se l'e-mail non arriva, controlla la cartella spam o contatta un amministratore per verificare manualmente il tuo account.

en: Change Email Address
it_IT: Cambia indirizzo e-mail

en: Forgot your password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: There are no notifications yet
it_IT: Non ci sono ancora notifiche

en: Register
it_IT: Registrati

en: Your username on the site
it_IT: Il tuo nome utente sul sito

en: Never shown to the public
it_IT: Mai mostrato pubblicamente

en: Password used to log into your account
it_IT: Password utilizzata per accedere al tuo account

en: Reset Password
it_IT: Resetta la password

en: You can now reset the password for your account and log in. Please enter in a new password below.
it_IT: Ora puoi reimpostare la password per il tuo account ed effettuare l'accesso. Inserisci una nuova password qui sotto.

en: Please provide the email address associated with your account below.
it_IT: Inserisci di seguito l'indirizzo email associato al tuo account.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Access Tokens
it_IT: Token di accesso

en: Your profile has been updated
it_IT: Il tuo profilo è stato aggiornato

en: Error:
it_IT: Errore:

en: API Key Generated
it_IT: Chiave API generata

en: Please copy your API Key, it won't be shown again!
it_IT: Annota la tua chiave API, non verrà più mostrata!

en: Active Tokens
it_IT: Token attivi

en: Delete Token
it_IT: Elimina token

en: Are you sure you want to delete this token?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo token?

en: Created
it_IT: Creato

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Delete
it_IT: Eliminare

en: General
it_IT: Generale

en: Mode
it_IT: Modalità

en: Administration
it_IT: Amministrazione

en: Style
it_IT: Stile

en: Date &amp; Time
it_IT: Data &amp; Ora

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: Next
it_IT: Successivo

en: Participants register accounts and form teams
it_IT: I partecipanti registrano gli account e formano squadre

en: If a team member solves a challenge, the entire team receives credit
it_IT: Se un membro del team risolve una sfida, l'intero team riceve credito

en: Easier to see which team member solved a challenge
it_IT: È più facile vedere quale membro del team ha risolto una sfida

en: May be slightly more difficult to administer
it_IT: Potrebbe essere leggermente più difficile da amministrare

en: Participants only register an individual account
it_IT: I partecipanti registrano solo un account individuale

en: Players can share accounts to form pseudo-teams
it_IT: I giocatori possono condividere gli account per formare pseudo-squadre

en: Easier to organize
it_IT: Più facile da organizzare

en: Difficult to attribute solutions to individual team members
it_IT: Difficile attribuire le soluzioni ai singoli membri del team

en: Visibility Settings
it_IT: Impostazioni di visibilità

en: Control the visibility of different sections of CTFd
it_IT: Controlla la visibilità delle diverse sezioni di CTFd

en: Subscribe email address to the CTFd LLC Newsletter for news and updates
it_IT: Iscrivi l'indirizzo e-mail alla newsletter di CTFd LLC per notizie e aggiornamenti

en: Time
it_IT: Ora

en: UTC Preview
it_IT: Anteprima UTC

en: Users
it_IT: Utenti

en: Teams
it_IT: Squadre

en: Scoreboard
it_IT: Tabellone segnapunti

en: Admin Panel
it_IT: Pannello di Amministrazione

en: Team
it_IT: Squadra

en: Forbidden
it_IT: Vietato

en: File not found
it_IT: File non trovato

en: Sorry about that
it_IT: Mi dispiace

en: Too many requests
it_IT: Troppe richieste

en: Please slow down!
it_IT: Si prega di rallentare!

en: Bad Gateway
it_IT: Bad gateway

en: (Optional)
it_IT: (Opzionale)

en: Join Team
it_IT: Unisciti alla squadra

en: Welcome to
it_IT: Benvenuto a

en: Click the button below to join the team!
it_IT: Clicca il pulsante qui sotto per unirti alla squadra!

en: Create Team
it_IT: Crea squadra

en: Edit Team
it_IT: Modifica squadra

en: Your team's profile has been updated
it_IT: Il profilo della tua squadra è stato aggiornato

en: Choose Captain
it_IT: Scegli il Capitano

en: Your captain rights have been transferred
it_IT: I tuoi diritti di capitano sono stati trasferiti

en: Invite Users
it_IT: Invita utenti

en: Share this link with your team members for them to join your team
it_IT: Condividi questo collegamento con i membri del tuo team affinché possano unirsi al tuo team

en: Invite links can be re-used and expire after 1 day
it_IT: I link di invito possono essere riutilizzati e scadono dopo 1 giorno

en: Disband Team
it_IT: Sciogliere la squadra

en: Are you sure you want to disband your team?
it_IT: Sei sicuro di voler sciogliere la tua squadra?

en: Yes
it_IT: Sì

en: Official
it_IT: Ufficiale

en: place
it_IT: posto

en: points
it_IT: punti

en: Members
it_IT: Membri

en: Score
it_IT: Punteggio

en: Captain
it_IT: Capitano

en: Awards
it_IT: Premi

en: Solves
it_IT: Soluzioni

en: Category
it_IT: Categoria

en: Value
it_IT: Valore

en: No solves yet
it_IT: Nessuna soluzione per ora

en: In order to participate you must either join or create a team.
it_IT: Per partecipare è necessario creare o unirsi ad una squadra.

en: Play with Official Team
it_IT: Gioca con la squadra ufficiale

en: Join Unofficial Team
it_IT: Unisciti alla squadra non ufficiale

en: Create Unofficial Team
it_IT: Crea una squadra non ufficiale

en: Page
it_IT: Pagina

en: User
it_IT: Utente

en: user | users
it_IT[0]: utente
it_IT[1]: utenti

en: team | teams
it_IT[0]: squadra
it_IT[1]: squadre
