CTFd - en to fr_FR translation catalogue (153 entries)

en: User Name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: User Name or Email
fr_FR: Nom d'utilisateur ou adresse e-mail

en: Resend Confirmation Email
fr_FR: Renvoyer un mail de confirmation

en: Language
fr_FR: Langue

en: Current Password
fr_FR: Mot de passe actuel

en: Website
fr_FR: Site web

en: Country
fr_FR: Pays

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Event Name
fr_FR: Nom de l'évènement

en: The name of your CTF event/workshop
fr_FR: Le nom de votre CTF/atelier

en: Event Description
fr_FR: Description de l'évènement

en: Description for the CTF
fr_FR: Description du CTF

en: User Mode
fr_FR: Mode Utilisateur

en: Team Mode
fr_FR: Mode Équipe

en: Controls whether users join together in teams to play (Team Mode) or play as themselves (User Mode)
fr_FR: Contrôle si des utilisateurs se rejoignent pour jouer en équipe (Mode Équipe) ou jouent pour eux-mêmes (Mode Utilisateur)

en: Admin Username
fr_FR: Nom de l'administrateur

en: Your username for the administration account
fr_FR: Votre nom pour le compte d'administration

en: Admin Email
fr_FR: E-mail de l'administrateur

en: Your email address for the administration account
fr_FR: Votre adresse e-mail pour le compte d'administration

en: Admin Password
fr_FR: Mot de passe de l'administrateur

en: Your password for the administration account
fr_FR: Votre mot de passe pour le compte d'administration

en: Logo to use for the website instead of a CTF name. Used as the home page button. Optional.
fr_FR: Logo à utiliser pour le site web plutôt que le nom de l'évènement. Utilisé comme bouton d'accueil. Optionnel.

en: Banner
fr_FR: Bannière

en: Banner to use for the homepage. Optional.
fr_FR: Bannière à utiliser pour la page d'accueil. Optionnel.

en: Small Icon
fr_FR: Petite icône

en: favicon used in user's browsers. Only PNGs accepted. Must be 32x32px. Optional.
fr_FR: Favicon utilisé dans les navigateurs des utilisateurs. Seuls les PNGs sont acceptés. Doit être de dimensions 32x32px. Optionnel.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: CTFd Theme to use. Can be changed later.
fr_FR: Thème de CTFd à utiliser. Peut être changé ultérieurement.

en: Theme Color
fr_FR: Couleur du thème

en: Color used by theme to control aesthetics. Requires theme support. Optional.
fr_FR: Couleur utilisée par le thème pour contrôler l'esthétique. Requiert le support du thème. Optionnel.

en: Verify Emails
fr_FR: Vérifier les courriels

en: Start Time
fr_FR: Date de lancement

en: Time when your CTF is scheduled to start. Optional.
fr_FR: Date planifiée du lancement du CTF. Optionnel.

en: End Time
fr_FR: Date de fin

en: Time when your CTF is scheduled to end. Optional.
fr_FR: Date planifiée de fin du CTF. Optionnel.

en: Finish
fr_FR: Fin

en: Team Name
fr_FR: Nom d'équipe

en: Team Password
fr_FR: Mot de passe d'équipe

en: Join
fr_FR: Rejoindre

en: Create
fr_FR: Créer

en: Your team's public name shown to other competitors
fr_FR: Votre nom d'équipe public à montrer aux autres compétiteurs

en: New Team Password
fr_FR: Nouveau mot de passe d'équipe

en: Set a new team join password
fr_FR: Régler un nouveau mot de passe d'équipe pour rejoindre

en: Confirm Current Team Password
fr_FR: Confirmer le mot de passe d'équipe actuel

en: Provide your current team password (or your password) to update your team's password
fr_FR: Saisissez votre mot de passe d'équipe actuel (ou votre mot de passe) pour mettre à jour celui de l'équipe

en: Your team's affiliation publicly shown to other competitors
fr_FR: L'affiliation de votre équipe visible aux autres compétiteurs

en: Your team's website publicly shown to other competitors
fr_FR: Le site web de votre équipe visible aux autres compétiteurs

en: Your team's country publicly shown to other competitors
fr_FR: Le pays de votre équipe visible aux autres compétiteurs

en: Team Captain
fr_FR: Capitaine de l'équipe

en: Search Field
fr_FR: Champ de recherche

en: Name
fr_FR: Nom

en: Parameter
fr_FR: Paramètre

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Hidden
fr_FR: Caché

en: Banned
fr_FR: Banni

en: Invite Link
fr_FR: Lien d'invitation

en: Search for matching users
fr_FR: Rechercher des utilisateurs correspondants

en: Powered by CTFd
fr_FR: Propulsé par CTFd

en: %(num)d Solve | %(num)d Solves
fr_FR[0]: %(num)d résolution
fr_FR[1]: %(num)d résolutions

en: View Hint
fr_FR: Voir l'indice

en: Next Challenge
fr_FR: Challenge suivant

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: We've sent a confirmation email to your email address.
fr_FR: Nous avons envoyé un mail de confirmation à votre adresse e-mail.

en: Please click the link in that email to confirm your account.
fr_FR: Merci de cliquer sur le lien d'invitation envoyé par mail pour confirmer votre compte.

en: If the email doesn’t arrive, check your spam folder or contact an administrator to manually verify your account.
fr_FR: Si le mail n'arrive pas, vérifier votre dossier spam ou contactez un administrateur pour vérifier manuellement votre compte.

en: Change Email Address
fr_FR: Changer l'adresse e-mail

en: Login
fr_FR: S'identifier

en: Forgot your password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: There are no notifications yet
fr_FR: Il n'y a pas encore de notifications

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Your username on the site
fr_FR: Votre nom d'utilisateur sur le site

en: Never shown to the public
fr_FR: Jamais montré publiquement

en: Password used to log into your account
fr_FR: Mot de passe utilisé pour vous connecter

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: You can now reset the password for your account and log in. Please enter in a new password below.
fr_FR: Vous pouvez désormais réinitialiser votre mot de passe et vous connecter. Merci d'entrer votre nouveau mot de passe ci-dessous.

en: Please provide the email address associated with your account below.
fr_FR: Merci de saisir l'adresse e-mail associée à votre compte ci-dessous.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Profile
fr_FR: Compte

en: Access Tokens
fr_FR: Clé d'Accès

en: Your profile has been updated
fr_FR: Votre compte a été mis à jour

en: Error:
fr_FR: Erreur :

en: API Key Generated
fr_FR: Clé d'API générée

en: Please copy your API Key, it won't be shown again!
fr_FR: Merci d'enregistrer votre clé d'API, elle ne sera plus montrée !

en: Active Tokens
fr_FR: Clés actives

en: Delete Token
fr_FR: Supprimer la clé

en: Are you sure you want to delete this token?
fr_FR: Confirmez-vous la suppression de cette clé ?

en: Created
fr_FR: Créé

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Setup
fr_FR: Régler

en: General
fr_FR: Général

en: Date &amp; Time
fr_FR: Date & Heure

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Participants register accounts and form teams
fr_FR: Les participants s'enregistrent et forment des équipes

en: If a team member solves a challenge, the entire team receives credit
fr_FR: Si un membre de l'équipe résout un challenge, l'équipe entière reçoit le crédit

en: Easier to see which team member solved a challenge
fr_FR: Plus aisé de voir quel membre de l'équipe a résolu un challenge

en: May be slightly more difficult to administer
fr_FR: Pourrait être un peu plus difficile à administrer

en: Participants only register an individual account
fr_FR: Les participants n'enregistrent qu'un compte individuel

en: Players can share accounts to form pseudo-teams
fr_FR: Les compétiteurs peuvent partager des comptes pour former des pseudo-équipes

en: Easier to organize
fr_FR: Plus facile à organiser

en: Difficult to attribute solutions to individual team members
fr_FR: Difficile d'attribuer des solutions aux membres individuels de l'équipe

en: Visibility Settings
fr_FR: Paramètres de visibilité

en: Control the visibility of different sections of CTFd
fr_FR: Contrôler la visibilité des différentes sections du CTFd

en: Subscribe email address to the CTFd LLC Newsletter for news and updates
fr_FR: S'abonner par e-mail aux actualités de CTFd LLC

en: Time
fr_FR: Temps

en: UTC Preview
fr_FR: Prévisualisation UTC

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Teams
fr_FR: Équipes

en: Scoreboard
fr_FR: Classement

en: Admin Panel
fr_FR: Administration

en: Team
fr_FR: Équipe

en: Logout
fr_FR: Se déconnecter

en: Forbidden
fr_FR: Non autorisé

en: File not found
fr_FR: Fichier non trouvé

en: Sorry about that
fr_FR: Désolé

en: Too many requests
fr_FR: Trop de requêtes

en: Please slow down!
fr_FR: Merci de ralentir !

en: Bad Gateway
fr_FR: Mauvaise passerelle

en: (Optional)
fr_FR: (Optionnel)

en: Join Team
fr_FR: Rejoindre l'équipe

en: Welcome to
fr_FR: Bienvenue sur

en: Click the button below to join the team!
fr_FR: Cliquer sur le bouton ci-dessous pour rejoindre l'équipe !

en: Create Team
fr_FR: Créer une équipe

en: Edit Team
fr_FR: Équipe de rédaction

en: Your team's profile has been updated
fr_FR: Le profil de votre équipe a été mis à jour

en: Choose Captain
fr_FR: Choisir le capitaine

en: Your captain rights have been transferred
fr_FR: Vos droits de capitaine ont été transférés

en: Invite Users
fr_FR: Inviter des utilisateurs

en: Share this link with your team members for them to join your team
fr_FR: Partagez ce lien avec les membres de votre équipe pour qu'ils rejoignent votre équipe

en: Invite links can be re-used and expire after 1 day
fr_FR: Les liens d'invitation peuvent être réutilisés et expirent au bout d'un jour

en: Disband Team
fr_FR: Dissolution de l'équipe

en: Are you sure you want to disband your team?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dissoudre votre équipe ?

en: No
fr_FR: Non

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Official
fr_FR: Officiel

en: place
fr_FR: position

en: Members
fr_FR: Les membres

en: Captain
fr_FR: Capitaine

en: Awards
fr_FR: Trophées

en: Solves
fr_FR: Résolutions

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Value
fr_FR: Valeur

en: No solves yet
fr_FR: Aucune résolution pour le moment

en: In order to participate you must either join or create a team.
fr_FR: Vous devez créer ou rejoindre une équipe pour participer.

en: Play with Official Team
fr_FR: Participer avec l'Équipe Officielle

en: Join Unofficial Team
fr_FR: Rejoindre une Équipe Non-officielle

en: Create Unofficial Team
fr_FR: Créer une Équipe Non-officielle

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: user | users
fr_FR[0]: utilisateur
fr_FR[1]: utilisateurs

en: team | teams
fr_FR[0]: équipe
fr_FR[1]: équipes
