CTFd - en to ar_SA translation catalogue (167 entries)

en: User Name
ar_SA: اسم المستخدم

en: Email
ar_SA: البريد الإلكتروني

en: Password
ar_SA: كلمة المرور

en: Submit
ar_SA: إرسال

en: User Name or Email
ar_SA: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Resend Confirmation Email
ar_SA: إعادة إرسال رسالة التأكيد

en: Language
ar_SA: اللغة

en: Current Password
ar_SA: كلمة المرور الحالية

en: Affiliation
ar_SA: الجهة

en: Website
ar_SA: الموقع الإلكتروني

en: Country
ar_SA: الدولة

en: Expiration
ar_SA: وقت الانتهاء

en: Generate
ar_SA: إنشاء

en: Event Name
ar_SA: اسم الحدث

en: The name of your CTF event/workshop
ar_SA: اسم مسابقة التقط العلم / ورشة العمل

en: Event Description
ar_SA: وصف الحدث

en: Description for the CTF
ar_SA: وصف مسابقة التقط العلم

en: User Mode
ar_SA: فردي

en: Team Mode
ar_SA: فريق

en: Controls whether users join together in teams to play (Team Mode) or play as themselves (User Mode)
ar_SA: يتحكم فيما إذا كانت المسابقة بشكل جماعي (فريق) أو بشكل منفرد (فردي)

en: Admin Username
ar_SA: اسم مستخدم المسؤول

en: Your username for the administration account
ar_SA: اسم المستخدم لحساب المسؤول

en: Admin Email
ar_SA: بريد المسؤول الإلكتروني

en: Your email address for the administration account
ar_SA: بريدك الإلكتروني لحساب المسؤول

en: Admin Password
ar_SA: كلمة مرور المسؤول

en: Your password for the administration account
ar_SA: كلمة مرورك لحساب المسؤول

en: Logo
ar_SA: الشعار

en: Logo to use for the website instead of a CTF name. Used as the home page button. Optional.
ar_SA: الشعار المستخدم في الموقع بدل الاسم. يأخذ المستخدم للصفحة الرئيسية. اختياري.

en: Banner
ar_SA: الترويسة

en: Banner to use for the homepage. Optional.
ar_SA: الترويسة المستخدمة في الصفحة الرئيسية. اختياري.

en: Small Icon
ar_SA: شعار صغير

en: favicon used in user's browsers. Only PNGs accepted. Must be 32x32px. Optional.
ar_SA: شعار favicon المستخدم في تبويب المتصفح. صيغة PNG فقط. يجب أن تكون أبعادها 32x32 بكسل. اختياري.

en: Theme
ar_SA: السمة

en: CTFd Theme to use. Can be changed later.
ar_SA: السمة المستخدمة. يمكن تغييرها لاحقًا.

en: Theme Color
ar_SA: لون السمة

en: Color used by theme to control aesthetics. Requires theme support. Optional.
ar_SA: اللون المستخدم في السمة بشكل جمالي. يتطلب دعم السمة. اختياري.

en: Verify Emails
ar_SA: التحقق من رسائل البريد الإلكتروني

en: Start Time
ar_SA: وقت البدء

en: Time when your CTF is scheduled to start. Optional.
ar_SA: الوقت المجدول لبدء مسابقة التقط العلم. اختياري.

en: End Time
ar_SA: وقت الانتهاء

en: Time when your CTF is scheduled to end. Optional.
ar_SA: الوقت المجدول لانتهاء مسابقة التقط العلم. اختياري.

en: Finish
ar_SA: إنهاء

en: Team Name
ar_SA: اسم الفريق

en: Team Password
ar_SA: كلمة مرور الفريق

en: Join
ar_SA: انضمام

en: Create
ar_SA: إنشاء

en: Your team's public name shown to other competitors
ar_SA: اسم فريقك كما يظهر علنًا لبقية المتسابقين

en: New Team Password
ar_SA: كلمة مرور الفريق الجديدة

en: Set a new team join password
ar_SA: أدخل كلمة مرور للانضمام للفريق

en: Confirm Current Team Password
ar_SA: أكّد كلمة مرور الفريق الحالية

en: Provide your current team password (or your password) to update your team's password
ar_SA: أدخل كلمة مرور فريقك الحالية (أو كلمة مرورك) لتغيير كلمة مرور فريقك

en: Your team's affiliation publicly shown to other competitors
ar_SA: جهة فريقك تظهر علنًا لبقية المتسابقين

en: Your team's website publicly shown to other competitors
ar_SA: موقع فريقك الإلكتروني يظهر علنًا لبقية المتسابقين

en: Your team's country publicly shown to other competitors
ar_SA: دولة فريقك تظهر علنًا لبقية المتسابقين

en: Team Captain
ar_SA: قائد الفريق

en: Search Field
ar_SA: خانة البحث

en: Name
ar_SA: الاسم

en: Parameter
ar_SA: القيمة

en: Search
ar_SA: بحث

en: Hidden
ar_SA: مخفي

en: Banned
ar_SA: مطرود

en: Invite Link
ar_SA: رابط الدعوة

en: Search for matching users
ar_SA: البحث عن مستخدمين

en: Powered by CTFd
ar_SA: مبني على CTFd

en: Challenge
ar_SA: تحدي

en: %(num)d Solve | %(num)d Solves
ar_SA[0]: %(num)d حل
ar_SA[1]: %(num)d حل
ar_SA[2]: %(num)d حل
ar_SA[3]: %(num)d حل
ar_SA[4]: %(num)d حل
ar_SA[5]: %(num)d حل

en: View Hint
ar_SA: مشاهدة التلميحة

en: Flag
ar_SA: العلم

en: Next Challenge
ar_SA: التحدي التالي

en: Date
ar_SA: التاريخ

en: Challenges
ar_SA: التحديات

en: Confirm
ar_SA: تأكيد

en: We've sent a confirmation email to your email address.
ar_SA: قمنا بإرسال رسالة تأكيد لبريدك الإلكتروني.

en: Please click the link in that email to confirm your account.
ar_SA: افتح الرابط المرسل لك عبر البريد الإلكتروني لتفعيل الحساب.

en: If the email doesn’t arrive, check your spam folder or contact an administrator to manually verify your account.
ar_SA: إذا لم يصلك البريد الإلكتروني، تأكد من مجلد البريد المهمل أو تواصل مع المسؤول ليقوم بتفعيل حسابك بشكل يدوي.

en: Change Email Address
ar_SA: تغير البريد الإلكتروني

en: Login
ar_SA: تسجيل الدخول

en: Forgot your password?
ar_SA: نسيت كلمة المرور؟

en: Notifications
ar_SA: التنبيهات

en: There are no notifications yet
ar_SA: لا توجد تنبيهات

en: Register
ar_SA: تسجيل

en: Your username on the site
ar_SA: اسم مستخدمك على الموقع

en: Never shown to the public
ar_SA: لا يتم عرضها للعامة

en: Password used to log into your account
ar_SA: كلمة المرور لتسجيل الدخول لحسابك

en: Reset Password
ar_SA: إعادة ضبط كلمة المرور

en: You can now reset the password for your account and log in. Please enter in a new password below.
ar_SA: تستطيع الآن إعادة ضبط كلمة المرور لحسابك وتسجيل الدخول. أدخل كلمة المرور الجديدة في الأسفل.

en: Please provide the email address associated with your account below.
ar_SA: قم بإدخال بريدك الإلكتروني الخاص بحسابك في الأسفل.

en: Settings
ar_SA: الإعدادات

en: Profile
ar_SA: الحساب

en: Access Tokens
ar_SA: رموز الوصول

en: Your profile has been updated
ar_SA: تم تحديث حسابك

en: Error:
ar_SA: خطأ:

en: API Key Generated
ar_SA: تم إنشاء مفتاح API

en: Please copy your API Key, it won't be shown again!
ar_SA: يرجى نسخ مفتاح API، لن يظهر مرة أخرى!

en: Active Tokens
ar_SA: الرموز الفعالة

en: Delete Token
ar_SA: حذف الرمز

en: Are you sure you want to delete this token?
ar_SA: هل أنت متأكد أنك تريد حذف الرمز؟

en: Created
ar_SA: أُنشئ

en: Description
ar_SA: وصف

en: Delete
ar_SA: حذف

en: Setup
ar_SA: الإعداد

en: General
ar_SA: عام

en: Mode
ar_SA: الوضع

en: Administration
ar_SA: الإدارة

en: Style
ar_SA: التنسيق

en: Date &amp; Time
ar_SA: التاريخ &amp; الوقت

en: Integrations
ar_SA: الربط

en: Next
ar_SA: التالي

en: Participants register accounts and form teams
ar_SA: المشاركون يسجلون حسابات ليكونوا أفرقة

en: If a team member solves a challenge, the entire team receives credit
ar_SA: إذا حل عضو فريق أحد التحديات، يتم احتساب النقاط لجميع أعضاء الفريق

en: Easier to see which team member solved a challenge
ar_SA: يمكنك من رؤية أي أعضاء الفريق قام بحل التحدي

en: May be slightly more difficult to administer
ar_SA: أصعب تنظيميًا

en: Participants only register an individual account
ar_SA: المشاركون يسجلون حسابات فردية فقط

en: Players can share accounts to form pseudo-teams
ar_SA: اللاعبون يستطيعون مشاركة الحسابات لتكوين شبه-فريق

en: Easier to organize
ar_SA: أسهل تنظيمًا

en: Difficult to attribute solutions to individual team members
ar_SA: لن تستطيع تحديد من قام بحل التحدي من أعضاء الفريق

en: Visibility Settings
ar_SA: إعدادات الرؤية

en: Control the visibility of different sections of CTFd
ar_SA: التحكم في رؤية الأقسام المختلفة لـ CTFd

en: Subscribe email address to the CTFd LLC Newsletter for news and updates
ar_SA: سجل بريدك الإلكتروني في نشرة CTFd LLC البريدية لتصلك الأخبار والتحديثات

en: Time
ar_SA: الوقت

en: UTC Preview
ar_SA: التوقيت العالمي الموحد

en: Users
ar_SA: المستخدمين

en: Teams
ar_SA: الفرق

en: Scoreboard
ar_SA: لوحة النتائج

en: Admin Panel
ar_SA: صفحة المسؤول

en: Team
ar_SA: الفريق

en: Logout
ar_SA: تسجيل خروج

en: Forbidden
ar_SA: محظور

en: File not found
ar_SA: الملف مفقود

en: Sorry about that
ar_SA: نأسف لذلك

en: Too many requests
ar_SA: طلبات كثيرة

en: Please slow down!
ar_SA: على مهلك!

en: (Optional)
ar_SA: (اختياري)

en: Join Team
ar_SA: انضم لفريق

en: Welcome to
ar_SA: مرحبًا بك في

en: Click the button below to join the team!
ar_SA: اضغط الزر أدناه للانضمام للفريق!

en: Create Team
ar_SA: إنشاء فريق

en: Edit Team
ar_SA: تحرير الفريق

en: Your team's profile has been updated
ar_SA: تم تحديث الملف الشخصي لفريقك

en: Choose Captain
ar_SA: اختر الكابتن

en: Your captain rights have been transferred
ar_SA: لقد تم نقل حقوق الكابتن الخاصة بك

en: Invite Users
ar_SA: دعوة المستخدمين

en: Share this link with your team members for them to join your team
ar_SA: شارك هذا الرابط مع أعضاء فريقك حتى ينضموا إلى فريقك

en: Invite links can be re-used and expire after 1 day
ar_SA: يمكن إعادة استخدام روابط الدعوة وتنتهي صلاحيتها بعد يوم واحد

en: Disband Team
ar_SA: حل الفريق

en: Are you sure you want to disband your team?
ar_SA: هل أنت متأكد أنك تريد حل فريقك؟

en: No
ar_SA: لا

en: Yes
ar_SA: نعم

en: Official
ar_SA: رسمي

en: place
ar_SA: مكان

en: points
ar_SA: نقاط

en: Members
ar_SA: أعضاء

en: Score
ar_SA: نتيجة

en: Captain
ar_SA: قائد المنتخب

en: Awards
ar_SA: الجوائز

en: Solves
ar_SA: الحلول

en: Category
ar_SA: التصنيف

en: Value
ar_SA: القيمة

en: No solves yet
ar_SA: لا توجد حلول

en: In order to participate you must either join or create a team.
ar_SA: للمشاركة يجب عليك الانضمام لفريق أو إنشاء فريق جديد.

en: Play with Official Team
ar_SA: اللعب مع فريق رسمي

en: Join Unofficial Team
ar_SA: الانضمام لفريق غير رسمي

en: Create Unofficial Team
ar_SA: إنشاء فريق غير رسمي

en: Page
ar_SA: صفحة

en: User
ar_SA: مستخدم

en: user | users
ar_SA[0]: مستخدم
ar_SA[1]: مستخدم
ar_SA[2]: مستخدمان
ar_SA[3]: مستخدم
ar_SA[4]: مستخدم
ar_SA[5]: مستخدم

en: team | teams
ar_SA[0]: فريق
ar_SA[1]: فريق
ar_SA[2]: فريقان
ar_SA[3]: فرق
ar_SA[4]: فريق
ar_SA[5]: فريق
